Tegn poeng, linjer og tekster av en polygonal fra Excel til AutoCAD

Jeg har denne listen over koordinater i Excel. I disse er det en X-koordinat, en Y-koordinat, og også et navn på toppunktet. Det jeg vil ha er å tegne det i AutoCAD. I dette tilfellet vil vi bruke utførelsen av skript fra en sammenkalt tekst i Excel.

Sammenkoble en kommando for innsetting av poeng i AutoCAD

Tabellen som er vist i diagrammet, som vist, innbefatter en kolonne kalt topp-punkt, deretter UTM-koordinater for X-kolonner, Y.

Det første vi må gjøre er å sammenkoble koordinatene ettersom AutoCAD-kommandoen venter på dem. For eksempel, for å tegne et punkt vil vi okkupere: Punkt X koordinat, Y koordinat.

Så, hva vi skal gjøre er å sette inn en ny kolonne med disse sammenkalte dataene, i skjemaet:

PUNKT 374037.8,1580682.4
PUNKT 374032.23,1580716.25
PUNKT 374037.73,1580735.14
PUNKT 374044.98,1580772.49
PUNKT 374097.77,1580771.83
PUNKT 374116.27,1580769.13

For å gjøre denne sammenhengen har jeg gjort følgende:

  • Jeg har kalt cellen D4 med navnet POINT,
  • Jeg opprettet med concatenate-funksjonen, en streng som inkluderer POINT-cellen, så la jeg et mellomrom ved å bruke »«, så sammenkoble jeg B5-cellen med en tosifret avrunding, for så å tegne kommaet jeg brukte «,», så jeg samkjørt celle C5. Så kopierte jeg for resten av radene.

Tegn poengene i Excel

Jeg har kopiert innholdet i kolonne D til en tekstfil.

For å utføre det, er det skrevet i kommandolinjen SCRIPT, og deretter Enter-tasten. Det løfter speider og jeg ser etter filen jeg har ringt geofumadas.scr. Når den er valgt, trykkes den åpne knappen.

Og voila, der har vi kryssene trukket.

Hvis punktene ikke er synlige, er det nødvendig å nærme seg hele settet med objekter. For dette skriver vi kommandoen Zoom, enter, Extent, enter.

Hvis punktene ikke vises veldig synlig, blir PTYPE-kommandoen utført, og den som er angitt i bildet, er valgt.

Sammenkoble kommandoen i Excel og tegne polygonen i AutoCAD

Å tegne polygonen vil være den samme logikken. med varianten som vi vil okkupere PLINE-kommandoen, så de sammenkoblede koordinatene og til slutt CLOSE-kommandoen.

mange grener
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
CLOSE

Vi vil ringe dette skriptet geofumadas2.scr, og når du utfører det, vil vi ha spor av tegningen. Jeg valgte gul farge for å legge merke til forskjellen med de røde toppene.

Sammenkoble kommandoen i Excel, og merk merkene i AutoCAD

Til slutt tar vi notat teksten i første kolonne som merknader i hvert vertex. For dette vil vi kjede kommandoen på følgende måte:

TEKST JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Denne kommandoen representerer:

  • TEKST-kommandoen,
  • Tilstanden til teksten, i dette tilfelle rettferdiggjort, er derfor bokstaven J,
  • Det sentrale punktet i teksten, vi valgte Senter, det er derfor bokstaven C
  • Den sammenkoblede koordinaten X, Y,
  • Da størrelsen på teksten har vi valgt 3,
  • Rotasjonsvinkelen, i dette tilfellet 0,
  • Endelig teksten som vi håper, at i første rad vil være tallet 1

Allerede forplantet til de andre cellene, vil det være som følger:

TEKST JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEKST JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEKST JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEKST JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEKST JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEKST JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEKST JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Jeg ringte geofumadas3.cdr fil

Jeg har aktivert grønn farge, for å legge merke til forskjellen. Når skriptet er utført, har vi teksten i den angitte størrelsen, midt i midten av koordinaten.

Last ned AutoCAD-fil som brukes i dette eksemplet.

Artikkelen viser hvordan malen er konstruert. Hvis du bruker malen i Excel, som allerede er bygget for å bare matte data, Du kan kjøpe den her.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan kommentardataene dine behandles.