Tegn poeng, linjer og tekster av en polygonal fra Excel til AutoCAD

Jeg har denne listen over koordinater i Excel. I disse er det en X-koordinat, en Y-koordinat, og også et navn på toppunktet. Det jeg ønsker er å tegne det i AutoCAD. I dette tilfellet vil vi bruke utførelsen av skript fra en sammenkoblet tekst i Excel.

Sammenkoble en kommando for innsetting av poeng i AutoCAD

Tabellen som er vist i diagrammet, som vist, innbefatter en kolonne kalt topp-punkt, deretter UTM-koordinater for X-kolonner, Y.

Det første vi må gjøre er å sammenkoble koordinatene slik AutoCAD-kommandoen forventer dem. For å tegne et punkt vil vi for eksempel oppta: PUNKT koordinatX, koordinatY.

Så, hva vi skal gjøre er å sette inn en ny kolonne med disse sammenkalte dataene, i skjemaet:

PUNKT 374037.8,1580682.4
PUNKT 374032.23,1580716.25
PUNKT 374037.73,1580735.14
PUNKT 374044.98,1580772.49
PUNKT 374097.77,1580771.83
PUNKT 374116.27,1580769.13

For å gjøre denne sammenhengen har jeg gjort følgende:

  • Jeg har kalt cellen D4 med navnet POINT,
  • Jeg har opprettet med sammenkoblingsfunksjonen, en streng som inkluderer POINT-cellen, så har jeg lagt igjen et mellomrom med »«, så har jeg sammenkoblet celle B5 med en tosifret avrunding, så for å tegne kommaet jeg har brukt «,», så har jeg sammenkoblet celle C5. Så har jeg kopiert for resten av radene.

Tegn poengene i Excel

Jeg har kopiert innholdet i kolonne D til en tekstfil.

For å kjøre det skriver du SCRIPT i kommandolinjen og deretter Enter-tasten. Det løfter utforskeren, og jeg ser etter filen jeg har ringt geofumadas.scr. Når den er valgt, trykkes på åpen knapp.

Og voila, der har vi kryssene trukket.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hvis punktene ikke er synlige, er det nødvendig å zoome inn på hele settet med objekter. For dette skriver vi kommandoen Zoom, enter, Extent, enter.

Hvis punktene ikke vises veldig synlig, blir PTYPE-kommandoen utført, og den som er angitt i bildet, er valgt.

Sammenkoble kommandoen i Excel og tegne polygonen i AutoCAD

For å tegne polygonen vil det være den samme logikken. med varianten at vi vil okkupere PLINE-kommandoen, deretter de sammenkoblede koordinatene og til slutt CLOSE-kommandoen.

mange grener
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
CLOSE

Vi vil ringe dette skriptet geofumadas2.scr, og når vi utfører den, vil vi ha spor av tegningen. Jeg valgte gul farge for å merke forskjellen med de røde hjørnene.

Sammenkoble kommandoen i Excel, og merk merkene i AutoCAD

Til slutt opptar vi annotering av tekstene i den første kolonnen som merknader i hvert toppunkt. For dette vil vi kjede kommandoen på følgende måte:

TEKST JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Denne kommandoen representerer:

  • TEKST-kommandoen,
  • Tilstanden til teksten, i dette tilfelle rettferdiggjort, er derfor bokstaven J,
  • Det sentrale punktet i teksten, vi valgte Senter, det er derfor bokstaven C
  • Den sammenkoblede koordinaten X, Y,
  • Da størrelsen på teksten har vi valgt 3,
  • Rotasjonsvinkelen, i dette tilfellet 0,
  • Endelig teksten som vi håper, at i første rad vil være tallet 1

Allerede forplantet til de andre cellene, vil det være som følger:

TEKST JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEKST JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEKST JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEKST JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEKST JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEKST JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEKST JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Jeg ringte geofumadas3.cdr fil 

Jeg har aktivert grønn farge for å merke forskjellen. Når skriptet er utført, har vi teksten i den angitte størrelsen, midt i koordinaten.

Last ned AutoCAD-fil som brukes i dette eksemplet.

Artikkelen viser hvordan malen er bygget. Hvis du bruker malen i Excel, som allerede er bygget for å bare mate data, Du kan kjøpe den her.

Ett svar på "Tegn punkter, linjer og tekster fra en travers fra Excel til AutoCAD"

  1. jeg trenger hjelp
    Jeg må tegne hundrevis av rektangler som representerer gruveinnrømmelser, de er rektangler med midtpunkt og x- og y-sider, jeg trenger hjelp, jeg har dataene i Excel

Legg igjen svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan kommentardataene dine behandles.